Rezene Kimyon Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Rezene Kimyon Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Rezene Kimyon Çayı: Rezene boyu iki metreye kadar ulaşan iki yıllık otsu maydanozgillerden bir bitki türüdür. Anavatanı Akdeniz ve Akdeniz'e yakın Doğu bölgeleridir. Rezene bitkisinin soğanı, tohumu ve yaprakları yemeklerde kullanılır. Kurutulmuş rezene tohumu çayının vücut için çok yararlı olduğu bilinir ve birçok hastalığın tedavisinde kullanılır. Rezene tohumundan hazırlanan çayın aşırı gazın giderilmesinde ve hıçkırık gidermek amaçlı kullanılır.

Kimyon: Kimyon mayıs ve Haziran aylarında beyaz ile pembemsi çiçekler açan boyu 50-60 cm'ye kadar uzayabilen maydanozgillerden bir yıllık otsu bir bitki çeşididir. Anavatanı Doğu Akdeniz ve Orta Doğudur. Kimyon mutfaklarda yemeklere lezzet katan önemli bir baharattır. Kimyon vücut sağlığı için yararlı olan önemli vitaminler ve mineraler içermektedir. Kimyonun içeriğinde A vitamini, C vitamini, E ve K vitaminleri bulunmaktadır. Kimyon çayının sağlık için çok yararları bulunmaktadır. Kimyon çayının Soğuk algınlığı, bronşit ve sinüzit gibi birçok hastalığın belirtilerini hafifletmek amaçlı kullanılmaktadır.

Rezene kimyon çayının faydaları: Rezene ve kimyon çayının gaz sancılarını geçirmek ve kabızlık için çok etkili olduğunu bilmeyen yoktur.
  • Rezene ve kimyon çayı yeni doğmuş bebeklerin rahat gaz çıkarmaları için günlük 1 tatlı kaşığı çaydan verilir ve ayriyeten bebeğin rahat kaka yapabilmesini sağlar. Rezene ve kimyon çayının bebeklerin sancısına iyi geldiği bilinir fakat ilk önce bir hekime götürmekte fayda vardır.
  • Loğusa annelerin gaz sancısı ve sütlerinin artması için günde 2-3 fincan rezene ve kimyon çayında içmelerinde büyük fayda sağlar.
  • Rezene ve kimyonun çayının solunum yolu hastalıklarında nefes açması için çok faydalıdır, adeta bir nefes açıcı sprey görevi görmektedir.
  • Bu ikili karışım çayının balgam söktürücü özelliği vardır.
  • Rezene ve kimyon çayı bağırsakları çalıştırır, gaz giderir ve zayıflamaya yardımcı olur.
  • Rezene ve kimyonun içeriğinde güçlü antioksidan olduğundan dolayı vücutta bulunan serbest radikalleri yok eder.
  • Deri ve ciltteki yaraları iyileştirme özelliğine sahiptir, enfeksiyonu önler.
  • Uyku düzensizliğine karşı rezene ve kimyon çayının çok faydası olmaktadır.
  • Rezene kimyon çayının hazımsızlık, mide krampları ve sindirim sorunlarına faydalıdır.
Rezene kimyon çayı nasıl yapılır?

Bir porselen demliğin içerisine bir tatlı kaşığı rezene tohumu ve bir cay kaşığı kimyon tozu konulur ve 3 bardak su eklenir kaynamaya bırakılır. 2-3 dakika kaynatılan çayın altını söndürüp 5-10 dakika dinlenmesi beklenir. Demlenen çaydan günde 3 defa bir bardak isteğe bağlı bal konup içilir.

Saygılar

Rezene Kimyon Çayı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kimyon Ne İşe Yarar?

Kimyon Ne İşe Yarar?

İlginizi Çekebilir

Kimyon Nedir?

Kimyon Nedir?

Haber Bülteni

Güncel

Emziren Anne Kimyon

Emziren Anne Kimyon

Güncel

Kimyon Zayıflatır mı?

Kimyon Zayıflatır mı?

Bebeklere Kimyon Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Bebeklere Kimyon Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kimyon Bebek Gazına İyi Gelir mi?

Kimyon Bebek Gazına İyi Gelir mi?